Budownictwo mieszkaniowe: Tak kształtują się ceny budowy stanu surowego, rozbudowy i utrzymania

Budownictwo mieszkaniowe: Tak kształtują się ceny budowy stanu surowego, rozbudowy i utrzymania

Budownictwo mieszkaniowe: Tak kształtują się ceny budowy stanu surowego, rozbudowy i utrzymania

Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) ceny nowej konstrukcji budynków mieszkalnych wytwarzanych konwencjonalnie w Niemczech wzrosły w sierpniu 2022 r. o 16,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Ceny prac wykończeniowych domów mieszkalnych wzrosły o 15,5 procent od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. Roboty betonowe i murarskie mają największy udział w robotach budowlanych w stanie surowym – a także w ogólnym wskaźniku dla nowych budynków mieszkalnych. Roboty betonowe stały się o 18,2 proc. droższe w porównaniu z sierpniem 2021 r., roboty murarskie o 13,1 proc. W przypadku prac dekarskich i hydroizolacyjnych ceny wzrosły o 19,6 proc., roboty ziemne były o 15,3 proc. droższe niż w sierpniu 2021 r.

Roboty ciesielskie i drewniane kosztowały w sierpniu 2022 r. tylko o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak w poprzednim roku nastąpił w tym obszarze wzrost o imponujące 46,5 proc.

Prace stolarskie, instalacje grzewcze, podgrzewanie wody

Ceny prac wykończeniowych wzrosły w sierpniu 2022 r. o 17,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ceny prac stolarskich wzrosły o 19,6 proc. Wśród robót wykończeniowych mają one największy udział we wskaźniku cen budynków mieszkalnych. Ceny instalacji grzewczych i centralnego ogrzewania wody wzrosły o 18,0 proc., a instalacji niskiego i średniego napięcia o 16,7 proc. Ceny kompozytowych systemów ociepleń wzrosły o 15,5 proc. Ceny prac konserwatorskich w budynkach mieszkalnych – z wyłączeniem remontów kosmetycznych – wzrosły o 16,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ten rozwój dotyczy nie tylko budownictwa mieszkaniowego: ceny nowych budynków biurowych wzrosły o 18,0 procent, a budynków komercyjnych o 17,7 procent. W drogownictwie ceny wzrosły o 18,5 proc. w porównaniu z sierpniem 2021 r.

Kontynuuj czytanie?

Wyniki wskaźników cen budownictwa dostępne są również w Deska rozdzielcza Niemcy dostępny. W tym portalu danych Federalny Urząd Statystyczny łączy aktualne wskaźniki oficjalnej statystyki i innych dostawców danych na tematy gospodarcze i finansowe, a także zdrowie i mobilność.

Masz pytania dotyczące swojego domu, mieszkania lub nieruchomości? dr Wentzela chętnie Ci doradzi

No Comments

Post A Comment