Co się dzieje z finansowaniem KfW w 2023 roku?

Co się dzieje z finansowaniem KfW w 2023 roku?

Co się dzieje z finansowaniem KfW w 2023 roku?

Trzeba przyznać, że poruszanie się po gąszczu programów dotacyjnych nie jest łatwym zadaniem, ale warto. Zasadniczo rekomendujemy aplikowanie o dofinansowanie, niezależnie od tego, czy jest to nowy budynek, czy remont zanim należy złożyć bezpośrednio w banku KfW przed podpisaniem umowy. Pomocne jest wsparcie eksperta. Za to obejrzyj www.energie-effizienz-experten.de. Tam wyszukiwanie eksperckie w Twojej okolicy odbywa się poprzez wprowadzenie kodu pocztowego.

Nawet jeśli w 2022 roku doszło do wstrzymania finansowania i od końca ubiegłego roku KfW podniósł oprocentowanie niektórych programów w branży mieszkaniowej (m.in. warunki są dość ciekawe.

Nowy program „budownictwo przyjazne klimatowi” rusza w II kw

Spojrzenie wstecz: po tym, jak w kwietniu w bardzo krótkim czasie przydzielono nowy budżet na dom efektywności 40, do końca 2022 r. finansowano tylko dom efektywności 40 NH (zrównoważony rozwój).

Innowacje zapowiedziano na początek 2023 roku.

Już na początku roku powinny zostać wznowione dotacje państwowe na nowe, energooszczędne budynki i remonty. Niektóre z nich są jednak jeszcze odległe, jak planowany kompleksowy program pod nazwą „Budownictwo przyjazne klimatowi”. Teraz ma ruszyć na początku drugiego kwartału. Od tego momentu działania klimatyczne w nowych budynkach będą w dużej mierze finansowane z niskooprocentowanych pożyczek KfW. Program dla nowych budynków opiera się na udoskonalonym znaku jakości zrównoważonego budownictwa. Nacisk kładziony jest na: zrównoważony rozwój, efektywność, redukcję emisji gazów cieplarnianych z budynków. Wnioski można składać prawdopodobnie od kwietnia. Jako powód opóźnienia podaje się m.in. duże obciążenie KfW np. dotacją energetyczną.

Program KfW „Budynki Mieszkalne – Kredyt 261” jako przejściowy

Aby zlikwidować lukę w finansowaniu nowych projektów budowlanych do czasu wejścia w życie nowego programu „KfN – nowe budownictwo przyjazne dla klimatu” z własnymi wytycznymi, program KfW „Budynki mieszkalne – pożyczka 261” powinien nadal istnieć jako awaryjne finansowanie nowych projektów budowlanych do 28 lutego. Warunek: znak zrównoważonego rozwoju QNG jako dowód spełnienia wymagań dotyczących ekologicznej, społeczno-kulturowej i ekonomicznej jakości budynków. Po zakończeniu budowy przeprowadzana jest niezależna kontrola.

Innowacje w działaniach renowacyjnych od stycznia 2023 r

Już w styczniu nastąpią pewne zmiany w Federalnym Funduszu na rzecz Efektywnych Budynków (BEG). Między innymi w odpowiedzi na niedobór np. rzemieślników dofinansowywane są koszty materiałowe profesjonalnie wykonanej pracy własnej. To ostatnie jest sprawdzane przez eksperta ds. efektywności energetycznej lub specjalistyczną firmę. W przypadku remontu seryjnego możliwa jest również dopłata do spłaty do 15%. Dotacja na spłatę wzrasta również w przypadku budynków o najgorszej charakterystyce, dokładnie z 5% do 10% i dotyczy tylko domu lub budynku o efektywności energetycznej 70 klasy energii odnawialnej. Wyjaśnienie: Budynek o najgorszych parametrach to budynek, który jest jednym z 25% najgorszych budynków w Niemczech ze względu na stan renowacji energetycznej. Również nowość: promocja pomp ciepła (tu stopniowo dostosowywane są minimalne wymagania techniczne) czy systemów grzewczych na biomasę wymaga obecnie, aby co najmniej 65% zamiast dotychczasowych 55% pochodziło z energii odnawialnej. Słowo kluczowe ogrzewanie biomasą. Kwalifikują się one do finansowania wyłącznie przy maksymalnej emisji drobnego pyłu wynoszącej 2,5 mg/m3. Systemy takie jak fotowoltaika czy energia wiatrowa, a także magazynowanie energii elektrycznej nie są obecnie finansowane.

Ogólnopolskie dofinansowanie w liczbach

Fundusze federalne służą poprawie tempa renowacji budynków i osiągnięciu celów klimatycznych. Zasoby budowlane powinny być neutralne dla klimatu do 2045 r. W ramach nowego programu finansowania na renowację przeznaczono łącznie 13 miliardów euro. Dla porównania: około 1,1 miliarda euro z budżetu federalnego przeznaczono na dotacje na nowe budynki. Podział jest następujący: 350 milionów na promocję posiadania nowego domu dla rodzin, 750 milionów dla innych wnioskodawców.

Myślisz o kupnie i remoncie domu? Czy na Twoją nieruchomość mają wpływ obowiązki remontowe? Jesteś zainteresowany bezpłatną i niezobowiązującą wyceną nieruchomości? My w Wentzel Dr. chętnie doradzimy.

No Comments

Post A Comment