Czy twój dom próbuje cię zabić?

Czy twój dom próbuje cię zabić?

Czy twój dom próbuje cię zabić?

Jak rozpoznać i uniknąć pięciu najczęstszych zagrożeń domowych.

W domu czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Tutaj kładziesz dzieci do łóżka i godzinami oglądasz Netflixa na kanapie.

Jednak bez Twojej opieki i czujności w Twoim domu mogą rozwinąć się warunki, które mogą spowodować ciężką chorobę, a nawet śmierć.

Oto pięć sposobów, w jakie Twój dom może Ci potencjalnie zaszkodzić, oraz porady ekspertów, aby zapobiec wpływowi tych problemów na Twoje gospodarstwo domowe.

1. Pleśń

Chociaż pleśń nie jest patogenem (patogenem), nadal jest alergenem, którego nie chcesz mieć w domu.

„Kiedy ludzie mówią, że mają alergię na pleśń lub infekcję pleśnią, jest to reakcja alergiczna” – powiedział Peter Duncanson, dyrektor ds. Operacji biznesowych w Disaster Restoration Specialists. Odzyskiwanie ServiceMaster. “[Molds] Powszechnie uważane za toksyczne są te, które są koloru czarnego, takie jak Stachybotrys – ale nie wszystkie czarne pleśnie wywołują takie same reakcje”.

Pleśń, w tym czarna pleśń, taka jak Stachybotrys, powstaje, gdy wilgoć koncentruje się w obszarze, w którym znajduje się źródło pożywienia, takie jak komórki skóry lub papier. Wiesz, że pleśń rośnie w twoim domu, kiedy czujesz ziemisty, stęchły zapach. Chociaż narażenie na pleśń nie powoduje poważnych szkód dla przeciętnego człowieka, wielokrotne narażenie nie jest zalecane ze względów zdrowotnych.

“Struktura [of mold] powoduje bardziej gwałtowną reakcję, a reakcje te mają zwykle charakter oddechowy i płucny, więc masz trudności z oddychaniem” – wyjaśnia Duncanson. „Bardzo ciężka reakcja na pleśń może być anafilaktyczna – nie możesz oddychać i wpadasz w wstrząs anafilaktyczny”.

Na szczęście możesz zapobiegać pleśni, utrzymując dom w stanie suchym, uruchamiając wentylator wyciągowy podczas kąpieli pod prysznicem i kupując latem osuszacz do piwnicy.

Jeśli znajdziesz w swoim domu czarną pleśń (lub to, co jest powszechnie określane jako toksyczna pleśń), nie panikuj. Skonsultuj się z profesjonalistą, który może bezpiecznie usunąć pleśń i wyeliminować źródło wody, które ją zasila.

2. Odsłonięty azbest

Azbest był powszechnie stosowanym materiałem budowlanym do połowy XX wieku, kiedy to okazało się, że jest bardzo niebezpiecznym czynnikiem rakotwórczym powodującym raka międzybłoniaka. Chociaż prawo nie zezwala już budowniczym na stosowanie azbestu w materiałach budowlanych i innych produktach, jego ślady często można znaleźć w starszych domach.

„Azbest nie jest dla ciebie szkodliwy, jeśli się nim nie zawracasz” – mówi Duncanson. „Problem pojawia się, gdy zaczynasz ciąć lub rozdzierać, a azbest unosi się w powietrzu”.

Może być kuszące zbudowanie otwartej przestrzeni mieszkalnej w swoim zabytkowym bungalowie, ale jeśli Twój dom został zbudowany przed latami 80., zasięgnij profesjonalnej porady, zanim zaczniesz burzyć ściany. Okres utajony raka międzybłoniaka może trwać latami, więc problemy mogą pojawić się znacznie później w twoim życiu.

Obchodzenie się z azbestem jest niebezpieczną pracą, a profesjonaliści dysponują sprzętem do bezpiecznego usuwania azbestu bez narażania zdrowia.

3. Zatrucie tlenkiem węgla

Zatrucie tlenkiem węgla, które każdego roku zabija tysiące ludzi, występuje, gdy we krwi jest zbyt dużo tlenku węgla. Może to spowodować uszkodzenie tkanki lub śmierć.

Niewłaściwie wentylowane urządzenia, takie jak kuchenki, podgrzewacze wody i urządzenia gazowe, mogą wydzielać tlenek węgla. Niewłaściwie oczyszczone kominy powodują krążenie dymu w całym domu, co może również powodować zatrucie tlenkiem węgla, według Andy’ego Kernsa, naukowca zajmującego się konserwacją domów.

Aby uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla, każdego roku przed użyciem należy odpowiednio wietrzyć urządzenia i czyścić źródła ciepła, takie jak piece na drewno. Skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa swoich urządzeń lub wentylacji w domu.

4. Ogień

Siedem osób ginie codziennie od pożarów domów w Stanach Zjednoczonych Federalne Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej. Większość z tych domowych pożarów jest wynikiem normalnego, codziennego użytkowania urządzeń, świec i przyborów kuchennych. Najbardziej zaskakująca rozpałka mieszka jednak w pralni.

„Kłaczki z suszarki mogą gromadzić się w suszarce i stać się elektryczną podpałką” – mówi Kerns. „Suszarki są główną przyczyną pożarów domów”.

Aby uniknąć pożarów w domu, upewnij się, że Twoje urządzenia są odpowiednio ocenione przed podłączeniem ich do gniazdka. Zawsze gasić świece po użyciu i uważnie obserwować piec podczas gotowania.

5. Śliskie powierzchnie w łazience

Łazienka jest często uznawana za najniebezpieczniejsze pomieszczenie w domu. Mokre, śliskie powierzchnie często prowadzą do upadków – i powodują wszystko, od zakłopotania po złamane biodro.

„W szczególności wanny to miejsce, w którym można upaść i uderzyć się w głowę” – zauważa Kerns. „Wiele osób doznaje poważnych obrażeń w łazience, zwłaszcza gdy są starsze”.

Bezpieczeństwo w łazience staje się coraz bardziej istotne wraz z wiekiem, dlatego dobrym pomysłem jest zainstalowanie takich rzeczy, jak poręcze lub wanienka, aby ułatwić korzystanie z niej wraz z wiekiem. Pamiętaj, aby wytrzeć wszystkie mokre powierzchnie i umieścić maty łazienkowe obok zlewu i wanny, aby zapobiec rozlaniu się wody w łazience.

Miej oko na swój dom

Poświęcenie czasu na zwolnienie tempa i zapewnienie bezpieczeństwa w domu jest niezbędne dla każdego właściciela domu. Sprawdzaj swój dom co miesiąc, co pół roku i co roku, aby utrzymać go w doskonałym stanie przez wiele lat.

„W obliczu zgiełku naszego życia i wszystkich różnych rzeczy, które musimy śledzić w naszych środowiskach cyfrowych, coraz trudniej jest śledzić niektóre problemy związane z fizyczną konserwacją. Myślę, że wiele osób zostawia rzeczy w spokoju, dopóki nie pojawi się problem” – mówi Kerns. “Nie zostawiaj tego w swojej pamięci. Miej dobry, niezawodny system organizacji, dzięki któremu będziesz na bieżąco”.

Związane z:

  • 12 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla bezpiecznego życia solo
  • Szumowiny i niewypały: utrzymanie pralni 101
  • 7 ulepszeń bezpieczeństwa i narzędzi technicznych dla samotnych seniorów

Pierwotnie opublikowany w maju 2017 r.

No Comments

Post A Comment