Czynsze w Niemczech rosną tylko nieznacznie

Czynsze w Niemczech rosną tylko nieznacznie

Czynsze w Niemczech rosną tylko nieznacznie

Czynsze w całych Niemczech wzrosły w ubiegłym roku na umiarkowanym poziomie. Jednocześnie pozostają daleko w tyle za stopą inflacji. To kluczowy wynik nowego indeksu cen mieszkań IVD 2022/2023 opartego na danych z około 450 miast z pierwszej połowy 2022 roku.

W ciągu ostatnich pięciu lat ceny wynajmu zawsze były nieco powyżej wskaźnika cen konsumpcyjnych, przy średnim wzroście o 3,1 procent rocznie. Teraz plasują się znacznie niżej: Na dzień sporządzenia raportu czynsze za nowe mieszkania wzrosły średnio o 3,4 proc. rok do roku – zarówno w przypadku średniego, jak i dobrego standardu życia. W upragnionych 7 najlepszych miastach nastąpił tylko niewielki wzrost o około 2 procent w obu segmentach wartości mieszkaniowej.

Umiarkowane wzrosty w obszarach metropolitalnych

Szczególnie zauważalny jest bardzo umiarkowany wzrost czynszów w nowych budynkach w największych miastach. Najwyższy wzrost cen średniej wartości mieszkania odnotowano we Frankfurcie (4,2 proc.), a następnie w Monachium (3,7 proc.). Berlin i Kolonia również nieznacznie wzrosły. W pozostałych metropoliach czynsze za nowe budynki mają tendencję do stagnacji.

popyt trwa

Kolejny wynik indeksu cen mieszkań IVD: Rośnie popyt na mieszkania na wynajem na przedmieściach metropolii. Ceny w okolicznych gminach rosną, aw metropoliach nie obserwuje się spadku cen. IVD przypisuje to odnowionym ruchom migracyjnym w Niemczech: do miast uniwersyteckich wracają studenci, którzy pozostali w domach rodziców podczas pandemii, wewnątrzeuropejskie ruchy migracyjne powodują też wzrost cen w metropoliach. Z drugiej strony wielu pracowników stara się przenieść w okolice, ponieważ od czasu pandemii koronawirusa nie muszą już koniecznie mieszkać blisko miejsca pracy lub muszą dojeżdżać do centrum miasta, co jest czasochłonne i kosztowne. W małych miastach średni czynsz za nowy budynek wynosi ponad 8,50 euro, w średnich od 9,50 euro za przeciętny standard życia do 10,50 euro za dobry standard życia.

„W związku z rosnącymi stopami procentowymi i kosztami budowy, coraz częściej zdarza się, że pierwotny plan zakupu nieruchomości na własność jest początkowo wstrzymywany, a były potencjalny nabywca szuka odpowiedniego mieszkania do wynajęcia. Takie wymijające tendencje prawdopodobnie spowodują, że krzywe podwyżek czynszów, które w międzyczasie się spłaszczyły, znów staną się bardziej strome” – przewiduje IVD.

Masz pytania dotyczące swojego domu, mieszkania lub nieruchomości? dr Wentzela chętnie Ci doradzi

No Comments

Post A Comment