Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym wynajmującym?

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym wynajmującym?

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym wynajmującym?

Wynajmowanie mieszkania, pokoju czy też domu to coraz popularniejsza opcja dla wielu ludzi. Niestety, nie zawsze wynajem odbywa się zgodnie z planem, a nieuczciwi wynajmujący mogą narobić wiele szkód. Dlatego też warto zabezpieczyć się przed nieuczciwymi wynajmującymi. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jakie mogą pomóc w tym przedsięwzięciu.

1. Szukaj ofert z wiarygodnych źródeł

Pierwszy krok w zabezpieczeniu się przed nieuczciwym wynajmującym to poszukiwanie oferty z wiarygodnego źródła. Najlepiej szukać mieszkań na stronach internetowych, które specjalizują się w pośrednictwie między wynajmującymi a najemcami. Ważne, aby strona była dobrze oceniana przez innych użytkowników oraz posiadała politykę prywatności.

2. Przeczytaj opinie o wynajmującym

Drugim krokiem w zabezpieczeniu się przed nieuczciwym wynajmującym jest wykorzystanie narzędzi, które pomogą nam poznać jego historię. W Internecie znajdziemy wiele stron, gdzie możemy sprawdzić opinie o danym wynajmującym. Możemy też chwilę poświęcić na wyszukanie w internecie, a w szczególności w forach i grupach, informacji na temat dam/właścicieli mieszkań lub pokojów które oferują. Szczególnie warto poszukać informacji o osobach, które “zagrażają” naszemu bezpieczeństwu, czyli np. kradną rzeczy lokatorom, podwyższają czynsz bez uzasadnienia, a także niechętnie wychodzą naprzeciw potrzebom lokatorów.

3. Omów warunki najmu

Kiedy już znajdziemy wiarygodną ofertę, a osoba wynajmująca wydaje się być zaufana, ważne jest omówienie z nią warunków najmu. Warto poinformować się, jakie prawa i obowiązki są związane z wynajmem, jakie są koszty związane z najmem(kaucja, czynsz), jakie normy przewiduje regulamin, jakie są zasady korzystania z mieszkania i kto odpowiada za ewentualne szkody. Wszystkie te informacje warto zanotować i zapisać.

4. Podpisz umowę najmu

Przed przystąpieniem do zamieszkania w wynajmowanym lokum warto podpisać umowę najmu. W skład takiej umowy powinny wchodzić m.in.:

– opis mieszkania
– czas trwania najmu
– wysokość czynszu i terminy płatności
– opłaty dodatkowe (np. za media)
– warunki zwrotu kaucji
– regulamin wynajmu.

5. Dokonaj sprawdzenia kondycji mieszkania

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie obejrzeć wynajmowane mieszkanie i sprawdzić, czy nie ma tam usterki, które mogą w przyszłości utrudnić mieszkanie. W razie potrzeby, warto poprosić właściciela o naprawienie tych usterk. Warto też przyjrzeć się stanowi ścian, podłóg, instalacji elektrycznej i wodnej oraz wszystkich mebli i sprzętów znajdujących się w mieszkaniu.

6. Pamiętaj o swoich prawach

W przypadku posiadania problemów z wynajmującym należy w pierwszej kolejności skontaktować się z nim i rozwiązać problem na drodze porozumienia. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto skorzystać z pomocy prawnika lub organizacji działających na rzecz ochrony praw najemców. Należy również pamiętać, że najemcy posiadają wiele praw, które są zabezpieczone prawem. Przykładowo, wynajmujący nie może wymagać od nas niegodziwych warunków najmu czy także powodować wraz ze swoimi działaniami szkody w naszych interesach. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć rady w specjalistycznych kancelariach prawnych.

Zabezpieczenie przed nieuczciwym wynajmującym to nie jest rzecz łatwa, ale z pomocą kilku prostych wskazówek, można skutecznie zminimalizować skutki nierzetelnych działań wynajmujących. Należy tylko pamiętać o przezorności i rozwadze przy podejmowaniu decyzji.

No Comments

Post A Comment