
11 maj Sprzedaż mieszkania po śmierci męża a dzieci
Sprzedaż mieszkania po śmierci męża a dzieci – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym doświadczeniem, a towarzyszący temu formalności i problematyka prawna tylko dodają dodatkowego stresu. W przypadku sprzedaży mieszkania po śmierci męża lub innego rodzica, wiele osób czuje się zagubionych i niepewnych co do dalszych kroków. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tą problematyką.
Najpierw należy jednak zwrócić uwagę na to, że sprawa ta dotyczy nie tylko sytuacji, w której jedno z małżonków umarło, ale również, gdy mieszkanie należące do rodziny ma być sprzedane po śmierci jednego z rodziców lub innego członka rodziny. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z pewnymi procedurami, o których należy pamiętać przed podjęciem decyzji o sprzedaży nieruchomości.
W pierwszej kolejności, trzeba zaznaczyć, że po śmierci męża lub innego członka rodziny, toczy się cały proces dziedziczenia. Jeśli w testamencie zmarłego zostały wskazane konkretne osoby, które mają odziedziczyć mieszkanie, wszystko jest stosunkowo proste – należy jedynie przedstawić stosowne dokumenty na sądzie i dokonać wpisu do księgi wieczystej. Jednakże problem pojawia się, gdy nie ma testamentu, lub zawiera on same ogólnikowe dyrektywy.
W sytuacji, gdy mieszkanie należy do małżonków, a zgon jednego z nich nastąpił bez spisania testamentu, wówczas cała nieruchomość przechodzi na drugiego małżonka – tzw. posagowy. Jeśli zmarł mężczyzna, to posagowy obejmie całe mieszkanie, natomiast przy śmierci kobiety, tylko połowę. Gdy jednak okaże się, że w mieszkaniu zamieszkują również inne osoby (np. dzieci), którzy odmówią wyprowadzenia się, wówczas sprzedaż nieruchomości będzie znacznie bardziej skomplikowana.
W tym przypadku, wiele zależy od umowy małżeńskiej, jaką miała małżeństwo. Jeśli posiadają oni umowę ustanawiającą ich majątek wspólny, to tak jak w przypadku testamentu, cała nieruchomość obejmująca mieszkanie, przejdzie na pozostałego małżonka. Natomiast, gdy posiadają oni odrębne majątki, to już trzeba obejmować indywidualnie, który z nich miał prawo do mieszkania i co po nim pozostało.
Jeśli z kolei, mieszkanie odziedziczyły dzieci lub inni członkowie rodziny, to sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. W tym przypadku wszystko zależy od ich woli. Jeśli będą chcieli, by nieruchomość pozostała w ich posiadaniu, to nie trzeba niczego sprzedawać, a jedynie wziąć pod uwagę koszty wynikające z użytkowania mieszkania (np. podatki, opłaty za media).
Jednakże, gdy zależy nam na sprzedaży mieszkania, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich procedur. Przede wszystkim, trzeba już na wstępie określić, kto będzie miał prawo do decyzji o sprzedaży nieruchomości. Często zdarza się, że po zgonie jednego z rodziców lub małżonków, o sprzedaży nieruchomości decyduje się cała rodzina. W takim przypadku należy rozważyć spisanie stosownej umowy, zawierającej szczegóły dotyczące podziału zysków po sprzedaży, daty wprowadzenia mieszkańców do nieruchomości, czy ostatecznych ustaleń co do ceny mieszkania.
Kolejnym krokiem jest stwierdzenie prawa do mieszkania przed sądem i wpisanie do księgi wieczystej. W przypadku, gdy występują wątpliwości co do praw do mieszkania, warto skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże rozwiązać wszystkie konflikty i przeprowadzi cały proces sprzedaży.
Warto jednak pamiętać, że sprzedaż mieszkania po śmierci męża lub innego członka rodziny, to nie tylko kwestie formalne, ale również emocjonalne. Dlatego też, zawsze warto podejść do tematu z należytą ostrożnością i dokładnie przemyśleć swoje decyzje.
No Comments