To nie jest twój przeciętny leśny domek

To nie jest twój przeciętny leśny domek

To nie jest twój przeciętny leśny domek

Budowanie tych domów jest jak wyrabianie ciasta.

„Spędzamy tak wiele naszego życia w pudłach” – mówi Alexis Borsboom, właścicielka tego domku położonego wśród drzew na wyspie Mayne Island w Kolumbii Brytyjskiej.

Niepowtarzalny kształt to tylko jeden z powodów, dla których przeprowadziła się tu z mężem. Reszta historii kryje się za murami – i zaczyna się od samych murów.

To dlatego, że są zrobione z kolb: mieszanki gliny, piasku i słomy, które miesza się z wodą, a następnie formuje ręcznie. Para zakochała się po spotkaniu na warsztacie budowy kolb; Później kupili dom i razem stworzyli żywe konstrukcje kolbowe.

Dzięki miękkim krawędziom i drewnianym schodom wnętrze jej domu wygląda jak coś z marzeń – ale subtelne ukłony w stronę wystroju z lat 70. sprawiają, że wydaje się znajome.

Cob jest trochę jak Adobe. Ale w przeciwieństwie do adobe, które jest formowane w cegły i utwardzane przed budową, struktury kolb powstają, gdy mieszanka jest jeszcze mokra.

Praca z surową ziemią oznacza, że ​​w miejscu pracy z kaczanami kukurydzy nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na hałaśliwy sprzęt. A ponieważ większość niezbędnych materiałów można zebrać z okolicy, budowa kolby kukurydzy ma bardzo niewielki wpływ na środowisko.

Ten styl architektoniczny wpływa również na naturalne, organiczne kształty, które można znaleźć w całym domu z kolby, takie jak łukowe drzwi i przestrzeń idealna na piec opalany drewnem.

Kuchnia, która łączy się bezpośrednio z salonem, to przytulna przestrzeń z wystarczającą ilością miejsca na najpotrzebniejsze rzeczy – plus kącik śniadaniowy na poranną filiżankę.

Na piętrze łagodnie nachylony sufit nadaje sypialniom i miejscu pracy wyjątkowo domową atmosferę. A tuż nad tym sufitem jest szeroki, falisty dach. Ma to kluczowe znaczenie – chroni dom przed wiatrem i deszczem. Dzięki mocnemu fundamentowi i odpowiedniemu dachowi dom w stylu kolby może trwać wiecznie. Ale „jeśli zostanie wystawiony na działanie żywiołów, w ciągu roku zamienia się w brud” – mówi Borsboom.

Drzwi na drugim piętrze prowadzą na mały taras, idealny do uchwycenia magicznych zachodów słońca na zachodnim wybrzeżu Kanady.

Alexis opisuje domy w stylu kolb jako „delikatny i piękny sposób życia”. Nie mogliśmy się bardziej zgodzić.

Związane z:

  • Quiz: Jak wygląda Twoja wymarzona kabina?
  • Przed i po: Renowacja małej wiejskiej chaty
  • Od śmieci do sanktuarium: kabina A-Frame o wartości 700 USD
No Comments

Post A Comment