Wskazówki dla kupujących nieruchomości

Wskazówki dla kupujących nieruchomości

Wskazówki dla kupujących nieruchomości

Wzrost stóp procentowych poważnie zahamował długą fazę boomu na rynku nieruchomości. W jej trakcie nastąpiła zmiana – z rynku sprzedającego na rynek kupującego. To wystarczający powód, abyśmy przyjrzeli się bliżej możliwościom dla kupujących i zbadali je, zwłaszcza że wymagają oni coraz większego kapitału ze względu na wzrost stóp procentowych i muszą przygotowywać się na dłuższe spłaty kredytu. Ponadto obie strony – kupujący i sprzedający – muszą się przestawić i wyczuć, jak duży jest popyt na nieruchomości w pożądanym lub oferowanym obszarze.

Aby móc skorzystać z ewentualnych spadków stóp procentowych w 2023 roku, warto dobrze przygotować się jako kupujący.

Na jaki przedział cenowy mogę sobie pozwolić?

Certyfikat finansowania zawiera informacje.

Nawet jeśli nie ma ustalonego wzoru zaświadczenia o finansowaniu, jest to dokument pomocny w lepszej ocenie własnych możliwości finansowych i daniu sprzedawcom konkretnej wskazówki co do zdolności płatniczej potencjalnego nabywcy. Jeśli dostępny jest certyfikat finansowania, może to znacznie przyspieszyć proces zakupu i dać kupującemu znaczną przewagę nad konkurencją. Certyfikat jest uznawany za tymczasowe zobowiązanie do finansowania na podstawie własnych informacji i zwykle można go dość łatwo wystawić jako tymczasowe potwierdzenie finansowania online.

Stary kontra nowy budynek

Eksperci potwierdzają potencjalnym nabywcom większe pole do negocjacji przy zakupie istniejącej nieruchomości. Mniej prawdopodobne jest natomiast obniżenie ceny przy zakupie bezpośrednio od dewelopera. W przypadku nieruchomości istniejących w regionach słabych konstrukcyjnie lub nieruchomości wymagających dużej ilości energii, tj. nieruchomości o dużym zapotrzebowaniu na modernizację i remonty, należy zadbać o uwzględnienie tych czynników w cenie. Im lepsze wyczucie rynku i własnego budżetu, tym bardziej możesz być przekonujący. Nie krępuj się, bądź optymistą i zdeterminowany, i najpierw zaoferuj niższą, ale rozsądną ofertę. Cena zakupu, która miała zastosowanie przy stopie procentowej wynoszącej jeden procent, niekoniecznie obowiązuje również przy stopie procentowej wynoszącej trzy procent. To również bezpośrednio odpowiada na pytanie, czy kupujący powinni obecnie w ogóle inwestować, czy raczej poczekać i zobaczyć pozycję. Rekomendacja brokera kredytów hipotecznych dr idzie w tym samym kierunku. Klein, który radzi: „Jeśli nieruchomość pasuje, a finansowanie jest solidne i trwałe, to strajkuj”. Mały jak najbardziej prawdopodobny scenariusz, że układ sił na rynku nieruchomości nieco się przesunie, a ci, którzy chcą budować i kupować, będą mogli negocjować z większą pewnością siebie. Nadal jest tak, że lokalizacja i struktura zabudowy w dużej mierze determinują kształtowanie się cen nieruchomości mieszkaniowych.

Dysponując naszą ekspercką wiedzą chętnie kompleksowo doradzimy i na życzenie ustalimy – z pomocą naszego Wentzela Dr. Kontrole finansowe – także Twoje indywidualne warunki ramowe zakupu nieruchomości. dr Wentzela – jesteśmy tu dla Ciebie!

No Comments

Post A Comment